Kawitacja

Peeling Kawitacyjny

Jeśli chcesz skutecznie zregenerować skórę to ten zabieg jest dla Ciebie

Read More

Kosmetyki

Profesjonalne kosmetyki

Jesteśmy profesjonalistami, więc pracujemy na najlepszych kosmetykach

Manicure

Manicure - tylko jaki?

Manicure japoński, żelowy, zwykły, hybrydowy? Doradzimy.

Read More

Slider
Makijaz

Makijaz oczu

Na każdą okazję

Historia fryzjerstwa cz. 2 - od Egiptu do Grecji

  • Egipt

W dzisiejszym artykule przestawimy najodleglejsze czasy naszego zawodu. Zapraszamy do czytania.       

Odnalezione rzeźby i malowidła świadczą o tym, że już nawet w Egipcie pielęgnowanie włosów było znane. Najbardziej rozpozanawalną cechą fryzury był jej kształt zbliżony do trapezu. Przeważnie włosy splatano w drobne warkoczyki i przycinano tak, aby tworzyło uczesanie na tzw. "pazia". W tamtych czasach Wykonanie takiej fryzury było bardzo pracochłonne.

 

peruka egipska
Modne było również noszenie wykonanych kunsztownie peruk, których rodzaj świadczył o piastowanym stanowisku. Kolor włosów również nie był bez znaczenia w obowiązującej ówcześnie modzie. Kolorystyka "obowiązująca" to odcienie ciemnobrązowe oraz kolor czarny. I tutaj pojawia się znane nam dziś pojęcie "henna", ponieważ używano do barwienia min. barwnika roślinnego - henny. Oprócz koloryzacji włosów malowano również paznokcie, robiono fryzury kobiece z własnych włosów, trwałą ondulację. Obowiązki pielęgnowania i układania włosów należały do niewolnic, każda z nich miała powierzone inne czynności, np. mycie, czesanie, farbowanie, układanie.

  • Babilonia i Asyria

        Odkrycia i znaleziska babilońskie i asyryjskie dostarczają również informacji o bardzo wysokiej kulturze społeczeństwa i istnieniu m.in. sztuki fryzjerskiej.

syria
Odnaleziono np. prawzory dzisiejszej brzytwy. Na tamtycj terenach fryzury znacząco różniły się od greckich. W oparciu o pozostałe zabytki najwięcej istnieje informacji na temat fryzur męskich. Mężczyźni nosili długie włosy zarzucone do tyłu i luźno ujmowane w siatkę lub  specjalne upięcie. Nad czołem układano włosy w małe loki i spirale, a koło uszu i policzków zwijano w kółka. Niezwykle pieczołowicie czesano brodę i strzyżono ją „schodkami w dół”. W zabiegach tych dostrzec można niezwykłą staranność wykonania i umiejętności fryzjerskie.

  • Grecja

        Wiele przekazów wskauje róznież na fakt, iż starożytni Grecy zwracali dużo uwagi na ubiór i fryzury. Pozostałości kultury greckiej, np. rzeźby, potwierdzają wysoki poziom fryzjerstwa oraz jego artyzm. Jak większość rzeczy Grecy podporządkowywali wszystko Regułom harmonii i estetyki, fryzjerstwo także. Fryzura musiała idealnie pasować do całości postaci i tworzyć z nią harmonijną całość.

fryzura grecka
Trudno doszukać się w dziejach ludzkości tak wielu różnych zdobień głowy co w starożytnej Grecji. Fryzowanie włosów stało się tam do pewnego stopnia ceremoniałem. Do najbardziej znanych stylowych uczesań greckich należała fryzura o nazwie „Lampadion” (płomień).


Ciąg dalszy nastąpi ... serdecznie zapraszamy.

Studio Fryzur i Kosmetyki - Metamorfoza
42-200 Czestochowa, ul.Moscickiego 7 lok 47
telefon: +48 535 843 638,