Kawitacja

Peeling Kawitacyjny

Jeśli chcesz skutecznie zregenerować skórę to ten zabieg jest dla Ciebie

Read More

Kosmetyki

Profesjonalne kosmetyki

Jesteśmy profesjonalistami, więc pracujemy na najlepszych kosmetykach

Manicure

Manicure - tylko jaki?

Manicure japoński, żelowy, zwykły, hybrydowy? Doradzimy.

Read More

Slider
Makijaz

Makijaz oczu

Na każdą okazję

Historia fryzjerstwa cz. 3 - okres Rzymu

Zawód fryzjera był wielkim kunsztem również za czasów cesarzy rzymskich. Przekonajcie się sami.

Jak dobrze wiemy kultura grecka w ówczesnym świecie sięgała prawie wszędzie, również w dziedzinie fryzjerstwa. Ogromny wpływ odcisnął się także u Rzymian.

Odnalzezione antyki a także inne zabytki, swiadczą także o bardzo zaawansowanym postępie zawodu fryzjer. Znaczną cześć okresu technika grecka technika ukłdania włosów dominowała.

Wyrazistą odmienną od stylu greckiego cechą w rzymskim stylu, było nadawanie naturalności kształtu. Fryzjerzy zmagali się z problemem kunsztownego układania fryzur a jednocześnie zachowania jak najbardziej naturalnego wyglądu.

Okres w krórym Cesarstwo Rzymskie przeżywało swoj rozkwit, fryzury posiadały bogate kształty, jak również urozmaicane były przeróżnymi ozdobami.

Panowie w ównczesnych czasach nosili krótkie fryzury, było to podytkowane względami etycznymi, natomiast moda fryzur kobiecych Starożytnego Rzymu stawiała o wiele większe wymagania.

Swą piękność i powab Rzymianki podkreślały korzystając w szerokim zakresie z różnych środków. Były to m.in. środki do malowania paznokci oraz włosów, stosowane były również zabiegi na ciało w postaci masażów a także kąpiele lecznicze. Najmodniejsze w ówczesnym okresie na włosach były kolory blondu oraz rudego.

Na wzór Grecji, również i w Rzymie czynności zawodu fryzjera wykonywane były przez niewolnice i nowolników. Poszczególne etapy układania fryzur przydzielane były wyspecjalizowanym osobom, a końcowym układaniem fryzury zajmowała się niewolnicz nazywana KUPASIS.

Wszelkie zabiegi wykonywane zarówno na ciało jak i na włosy odbywaly się nie tylko w prywatnych domach, ale także w miejscach zwanych "termami", które były do tego celu odpowiednio przygotowane i urządzone i wyposażone.

Niewolnicy, którzy wykonywali masaże zwani byli kosmetami – od tego wyrazu pochodzi dzisiejsza „kosmetyka”. W łaźniach swoją profesję wykonywali także specjaliści od zarostu i strzyżenia włosów, tzw. tonsores. Wśród nich byli także biedniejsi rzemieślnicy, z których usług korzystały biedniejsze warstwy społeczne, nie mające własnych niewolników.

Znaczącą zmianę w stylu czesania, najwięcej w kolorze włosów przyniosły prowadzone z Germanami przez Rzymian bitwy i różne podboje. Rzymianki naśladując wzięte do niewoli kobiety germańskie, zaczęły utleniać i farbować je na kolor złoty i blond.

fryzury rzymskie

Studio Fryzur i Kosmetyki - Metamorfoza
42-200 Czestochowa, ul.Moscickiego 7 lok 47
telefon: +48 535 843 638,